Początki Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki sięgają roku 1949, kiedy w Akademii Górniczo-Hutniczej powołano Wydział Mineralny, przekształcony w 1951r. w Wydział Ceramiczny. Idea powołania Wydziału zrodziła się w grupie polskich ekspertów uczestniczących w Konferencji Poczdamskiej, wśród których byli profesorowie Akademii Górniczo-Hutniczej: Andrzej Bolewski i Walery Goetel. Duży wkład w organizację Wydziału Ceramicznego wniósł wybitny uczony prof. Jerzy Grzymek. Obecna nazwa pojawiła się w roku 1971 w związku z otwarciem pierwszego w Polsce i jednego z pierwszych w Europie, nowego kierunku kształcenia - inżynierii materiałowej.
Stało się to dzięki staraniom grupy profesorów (E. Görlich, F. Nadachowski, S. Mrowec, R. Pampuch), którym udało się przełamać tradycyjne spojrzenie na technologie materiałowe. Technologia chemiczna i inżynieria materiałowa stanowią od tego czasu równorzędne kierunki studiów. Pierwszy z tych kierunków odpowiada tradycyjnemu profilowi wydziału surowcowo-technologicznemu. Dotyczy on szeroko rozumianych tworzyw ceramicznych obejmujących ceramikę budowlaną, szlachetną, ogniotrwałą i techniczną, materiały wiążące i betony, materiały izolacyjne, a także szkło i emalie.





Profesor Włodzimierz Mozgawa 2016-2020, 2024-obecnie

Profesor Jerzy Jedliński 2020-2024

Profesor Jerzy Lis 2002-2005, 2012-2016

Profesor Jan Chłopek 2005-2012

Profesor Stanisław Komornicki 1996-2002

Profesor Wiesław Ptak 1993-1996

Profesor Franciszek Nadachowski 1981-1984, 1990-1993

Profesor Leszek Stoch 1984-1990

Docent Anna Derdacka-Grzymek 1975-1981

Profesor Stanisław Mrowec 1972-1975

Profesor Marian Kałwa 1971-1972

Profesor Roman Pampuch 1967-1971

Profesor Jerzy Grzymek 1964-1967

Profesor Edward Gorlich 1960-1964

Profesor Jerzy Sulikowski 1956-1960

Profesor Bolesław Stefan 1954-1956

Profesor Mieczysław Budkiewicz 1952-1954

Profesor Adam Bielański 1950-1952

Profesor Witold Budryk 1949-1950