• Post category:Informacje
W zeszłym tygodniu Prodziekani Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki: prof. dr hab. inż. Elżbieta Pamuła, dr hab. inż. Aneta Zima, prof. AGH i prof. dr hab. inż. Jan Deja rozmawiali z reprezentantem MCN Cogiteon na temat potencjalnej współpracy i wsparcia edukacyjno-naukowego Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki dla Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.
Otwarcie nowej siedziby przy Alei gen. T. Bora-Komorowskiego odbędzie się w październiku 2023 roku.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Kim jesteśmy? Jesteśmy młodą, samorządową instytucją kultury, której misją jest popularyzacja nauki i wiedzy z różnych dziedzin życia. Realizujemy ją głównie wśród mieszkańców Małopolski, ale nie tylko – ze swoim przekazem docieramy również do innych regionów naszego kraju, a nawet poza jego granice. Naszymi odbiorcami są głównie dzieci i młodzież, a także ich rodzice i seniorzy, przy czym część naszej oferty skierowana jest do konkretnych grup zawodowych związanych z edukacją (nauczyciele, edukatorzy, animatorzy, trenerzy etc.). Dotychczasowe osiągnięcia w tym zakresie, aktualne wyzwania przed jakimi stoimy, a także nasze edukacyjne plany na przyszłość można poznać oglądając najnowszy film promocyjny, który opublikowaliśmy na naszym kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=JXqyXRvp6-M (film posiada napisy w języku polskim i angielskim).

Co szykujemy? Jesienią 2023 r. zostanie oddana do użytku nowa siedziba Cogiteonu, która będzie się mieściła w Krakowie, przy Alei Bora-Komorowskiego – pomiędzy parkami Tysiąclecia i Lotników Polskich. Będzie to nowoczesne centrum edukacyjne, którego łączna kubatura wyniesie ok. 190 tys. metrów sześciennych, a powierzchnia użytkowa ponad 14 tys. metrów kwadratowych. Całkowita wartość projektu to ponad 250 mln zł, które pochodzą z funduszy europejskich oraz budżetu województwa małopolskiego. Zapraszamy do obejrzenia wspomnianego wcześniej filmu lub odwiedzenia naszej strony internetowej www.cogiteon.pl, gdzie można znaleźć znacznie więcej szczegółowych informacji na temat tej inwestycji.

Jak będzie wyglądała edukacja w Cogiteonie? Przyszłe Centrum będzie prowadziło edukację w zupełnie nowatorski sposób, opierając się na trzech filarach. Pierwszym będzie interaktywna wystawa stała, poświęcona naukowym marzeniom człowieka. Zajmie ponad 2000 metrów kw. powierzchni i w jej skład wejdzie pięć sal tematycznych („Kreatywność i wyobraźnia, „Poszukiwanie wiedzy i odkrywanie świata”, „Zdrowie i ciało człowieka”, „Natura i technologia”, „Człowiek w sieci społecznych relacji”) wyposażonych w około 100 eksponatów do samodzielnego eksperymentowania.

Drugim filarem będzie kompleks sześciu specjalistycznych laboratoriów i pracowni, w których odbywać się będą warsztaty oraz pokazy naukowe. Naszym gościom przybliżymy w nich różne zagadnienia z fizyki, biologii i chemii, wykorzystując do celów dydaktycznych szereg urządzeń, m.in. liofilizator, wycinarki laserowe, drukarki 3D, mikroskopy, dygestoria, fitotron, komorę laminarną oraz generator van der Graafa. W skład kompleksu wejdą:

  • Pracownia Innowacji, w której będzie można rozwinąć zainteresowania m.in. elektroniką i robotyką.
  • Pracownia Techniki – dla wszystkich osób, które uwielbiają majsterkowanie.
  • Laboratorium Reakcji – poświęcone różnym zagadnieniom z chemii.
  • Laboratorium Smaków, które będzie kreatywną przestrzenią do kulinarnego eksperymentowania.
  • Laboratorium Przyrody – z własną szklarnią, torem wodnym oraz edukacyjnymi hodowlami owadów, ryb, płazów i gadów.
  • Laboratorium Cząstek – dla osób zainteresowanych fizyką i astronomią.

Trzecim filarem będzie kilkuhektarowy park otaczający budynek oraz zielony ogród, który pokryje całą powierzchnię dachu. Ponadto, w Centrum będzie też Akademia Dzieci (dla dzieci w wieku przedszkolnym), Strefa Emocji, dwie sale konferencyjne (w tym sala audytoryjna na ok. trzysta miejsc), strefa obsługi zwiedzających, restauracja i kawiarnia. W parku otaczającym Centrum, znajdzie się również edukacyjny plac zabaw, strefa piknikowa, ogród oraz aleja odkryć naukowych, zaprojektowana w postaci nowoczesnych tablic informacyjnych. Szacujemy, że rocznie odwiedzi nas minimum 300 000 osób.

Sebastian R. Bielak
Specjalista ds. sprzedaży, komunikacji i promocji

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon
ul. Lubelska 23, 30-003 Kraków
tel. 507 138 222
> www.cogiteon.pl  
> www.facebook.com/cogiteon