W niedzielę, 27. listopada, 2022 r. w Filharmonii Krakowskiej odbył się Wielki Koncert Galowy X Festiwalu Operetkowo-Musicalowego, którego patronem jest Maestro Wiesław Ochman, a partnerem organizacyjnym – Akademia Górniczo-Hutnicza. Festiwal organizuje Fundacja Pomocy Artystom Polskim „Czardasz”, której prezesem jest Pani Ewa Warta-Śmietana.
Pierwsza część Gali poświęcona była wręczeniu nagród Festiwalu oraz występom laureatów, a druga – uczczeniu 85. rocznicy urodzin Mistrza. Urodzinową część prowadził osobiście z charakterystycznymi swadą i poczuciem humoru Mistrz, wraz z Panią Prezes, a uświetnili swoim występem Jubilat oraz Jego wnuk – Krystian Ochman. Obaj występowali solo oraz – co publiczność nagrodziła szczególnymi owacjami – w duecie. Koncert pozostawi wśród widowni, które wypełniła całą salę Filharmonii, niezapomniane wrażenia.
Na początku drugiej części Jubilatowi życzenia złożyli przedstawiciel Prezydenta Miasta Krakowa oraz Jego Magnificencja Rektor AGH, prof. Jerzy Lis, Dziekan Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH prof. AGH Jerzy Jedliński i Prezes Stowarzyszenia Wychowanków AGH prof. Piotr Czaja.
(Poniżej – wystąpienie Dziekana WIMiC)
Wiesław Ochman, światowej sławy tenor, solista największych scen operowych, w 1954 roku rozpoczął studia na Wydziale Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej. Ukończył je w 1960 roku z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra inżyniera. Przez cały okres swej wspaniałej kariery śpiewaczej, utrzymuje ścisły kontakt, tak z AGH jak i z Wydziałem, podkreślając inżynierskie wykształcenie. Brał i bierze udział w wielu wydarzeniach. W 2008 roku został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Naszej Uczelni, a w 2009 roku otrzymał wyróżnienie Keramos, przyznane przez Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Wiesław Ochman znany jest też z wielkiego serca, czego wyrazem jest organizacja lub patronowanie wielu przedsięwzięciom charytatywnym.
Wiesław Ochman o AGH (źródło: https://www.conaslaczy.agh.edu.pl/wieslaw-ochman/):
„Warto studiować w Akademii Górniczo-Hutniczej, bo to wielka i świetna uczelnia ściśle wiążąca teorię z praktyką. Dyplom ukończenia tej uczelni to certyfikat doskonałego opanowania wiedzy koniecznej do działalności w przyszłym zawodzie. W AGH zdobywa się wykształcenie konieczne do nowoczesnego rozumienia spraw techniki i jej roli we współczesnym świecie. Dyplom AGH gwarantuje spełnienie zamierzeń zawodowych.
Studiować tu warto również dlatego, że mimo iż profil uczelni to nauki ścisłe i techniczne to poprzez działalność klubów oraz m.in. Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus” uczy ona kultury, humanizmu oraz bycia z ludźmi i wśród ludzi.
Rekomenduję AGH, bo to najpewniejsza inwestycja we własną przyszłość. Gdybym miał jeszcze raz studiować, wybrałbym AGH, bo pomimo iż swoje życie zawodowe związałem ze scenami operowymi świata, to wiedza zdobyta na studiach w tej uczelni okazała się i w zawodzie śpiewaka operowego niezwykle przydatna. Łącząc w myśli zawód wykonywany z wiedzą nabytą w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mogę powiedzieć, że AGH to La Scala wiedzy technicznej.”