• Post category:Informacje

prof. AGH Jerzy Jedliński i prof. Zbigniew Grzesik z Katedry Fizykochemii i Modelowania Procesów, WIMIC AGH na Konferencji w USA / 7-2023 Profesorowie z WIMiC na prestiżowej konferencji naukowej

Dziekan Wydziału, prof. AGH Jerzy Jedliński (już po raz siódmy) i prof. Zbigniew Grzesik, obaj z Katedry Fizykochemii i Modelowania Procesów, biorą udział od 16 do 21 lipca 2023 r. w cieszącej się najwyższą światową marką cyklicznej konferencji, należącej do serii Gordon Research Conferences: Frontiers of Science (GRC). Konferencja poświęcona wysokotemperaturowej korozji (GRC on High Temperature Corrosion) odbywa się co dwa lata w New London, NH w USA. Obaj Panowie mają na niej prezentacje  posterowe, które są ważną częścią prezentowania wyników.

Konferencje GRC organizowane są według specyficznych zasad, jak to widać po lewej stronie zdjęcia. Ich struktura jest następująca: każdego dnia odbywa się pięć wykładów plenarnych – trzy przed południem, dwa po kolacji, a godziny popołudniowe poświęcone są dyskusjom nieformalnym oraz sesjom posterowym – jest zwykle 50-60 posterów (mniej więcej tyle samo czasu na obie formy aktywności).

prof. AGH Jerzy Jedliński i prof. Zbigniew Grzesik z Katedry Fizykochemii i Modelowania Procesów, WIMIC AGH na Konferencji w USA / 7-2023 Przewodniczący Konferencji, wybierany z czteroletnim wyprzedzeniem, najpierw pełni funkcję wiceprzewodniczącego, a następnie sam określa tematy wiodące konferencji i zaprasza wykładowców do wygłoszenia wystąpień plenarnych. Są nimi uznane autorytety lub autorzy badań budzących najwyższe zainteresowanie. Zaproszenie do wygłoszenia wykładu na konferencji GRC uznawane jest w środowisku tego obszaru nauki jako najwyższe wyróżnienie. Z Polski w całej historii tej konferencji plenarne wystąpienia miały tylko trzy osoby – wszystkie z naszego Wydziału: chronologicznie – prof. Stanisław Mrowec, prof. Kazimierz Przybylski i prof. Jerzy Jedliński.

Wielką wartością konferencji, poza wysoką jakością prezentacji, jest jej znakomita atmosfera, która sprzyja debatom naukowym i nawiązywaniu lub rozwijaniu współpracy.