Gratulacje dla naszego zespołu kierowanego przez prof. Krzysztofa Wojciechowskiego!

„Współczesny świat potrzebuje energii. Wciąż jest ona produkowana w przeważającej większości poprzez spalanie paliw kopalnych. Nie jest to jednak proces wydajny. Szacuje się, że tylko ok. 40% energii pochodzącej ze spalania węgla i węglowodorów jest wykorzystywane, a pozostała część rozprasza się w powietrzu w postaci ciepła odpadowego. Finalnie spalamy więcej surowców, przez co przyczyniamy się do negatywnych zmian klimatycznych oraz wzrostu cen paliw.

Istnieją technologie, które pozwalają przekształcić odpadową energię cieplną w elektryczną. Jednak te, które obecnie działają nie są wydajne i charakteryzuje je wysoka cena. Nasi naukowcy z zespołu kierowanego przez prof. Krzysztofa Wojciechowskiego z Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz oraz Instytutem Fizyki PAN w Warszawie poszukiwali odpowiedzi na ten problem. Opracowali i wytworzyli prototypowe moduły termoelektryczne o gęstości mocy dającej im dziesięciokrotną przewagę nad komercyjnymi ogniwami fotowoltaicznymi.

Teraz poszukiwany jest inwestor, który podjąłby się stworzenia prototypowej linii produkcyjnej, bezkonkurencyjnej na rynku europejskim.
Więcej możecie przeczytać w artykule https://bit.ly/moduly_termoelektryczne_AGH”